Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Uszkodzone koło dwumasowe – objawy

autorstwa , w kategorii Koło zamachowe

Dwumasowe koło zamachowe trafiło do oryginalnego wyposażenia samochodów przeszło 14 lat temu i do dziś nie cieszy się zaufaniem kierowców. Część ta jest powszechnie uważana za awaryjną oraz kosztowną w naprawie.

 

Objawy uszkodzonego koła dwumasowegoObjawy uszkodzonego koła dwumasowego

Czym różnią się koła dwumasowe od tradycyjnego koła zamachowego? Otóż, koło zamachowe to jeden, mało skomplikowany element. Natomiast koło dwumasowe, choć z zewnątrz wygląda podobnie, to jest znacznie bardziej zaawansowaną technologicznie częścią. Wewnątrz koła dwumasowego znajduje się tłumik drgań skrętnych, który łączy dwie części koła dwumasowego oraz umożliwia ich obracanie się względem siebie nawet pod kątem 80 stopni.

 

Koło dwumasowe w samochodzie odpowiedzialne jest dokładnie za to samo, co tradycyjne koło zamachowe. Oprócz tego odpowiada za tłumienie drgań skrętnych, które występują w trakcie pracy silnika oraz redukuje gwałtowny wzrost momentu obrotowego. Za obie funkcje odpowiedzialny jest wspomniany już tłumik drgań skrętnych, który umieszczony jest w tarczy sprzęgła.

 

W związku ze skomplikowaną konstrukcją, niewłaściwa eksploatacja koła dwumasowego może doprowadzić do jego uszkodzenia. Korzystając z samochodu wyposażonego w popularną "dwumasę" powinniśmy pamiętać, aby unikać częstego zdławiania silnika, jazdy na niskich obrotach, wrzucania jałowego biegu w celu napędzania klimatyzacji oraz przegrzewania silnika. Do jakich awarii mogą doprowadzić takie czynności?

 

Częstą usterką powstającą wskutek niewłaściwej eksploatacji sprzęgła jest przegrzanie wtórnego koła zamachowego. Objawia się ona ograniczonym tłumieniem drgań lub jego brakiem. Uszkodzenie to spowodowane jest wysoką temperaturą pracy silnika, która redukuje działanie smaru tłumiącego, przez co części koła dwumasowego muszą pracować praktycznie na sucho. Podobną usterką występującą w wyniku ogromnych przeciążeń i sił działających na dwumasę jest przetarcie pierwotnego koła zamachowego, która prowadzi do uszkodzenia części wewnętrznych koła dwumasowego. To uszkodzenie można łatwo rozpoznać po wycieku smaru.

Powiązane artykuły:

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl