Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Jak często trzeba wymieniać koło dwumasowe?

autorstwa , w kategorii Koło zamachowe

Koła dwumasowe już od wielu lat powszechnie stosowane są w samochodach wyposażonych zarówno w silniki wysokoprężne, jak i benzynowe. Kierowcy często unikają jednak aut, w których obecny jest ten podzespół – obawiają się bowiem, że koszty eksploatacji takich pojazdów będą bardzo wysokie. Czy jednak dwumasa faktycznie musi być tak często wymieniana?

Koło dwumasowe – zastosowanie i zasady działania

Koło dwumasowe jest ważną częścią układu przenoszenia napędu stosowaną we współczesnych samochodach osobowych. Podzespół ten zaczął być wykorzystywany w miejsce tradycyjnego sztywnego koła zamachowego zarówno w autach wyposażonych w silnik wysokoprężny, jak i benzynowy. Dwumasa lepiej radzi sobie bowiem z tłumieniem drgań. Jej obecność pozwala więc na znaczne zwiększenie komfortu jazdy we współczesnych samochodach, których silniki często cechują się wysokim momentem obrotowym.

W jaki jednak sposób koło dwumasowe tak dobrze radzi sobie z tłumieniem wibracji? Jest to możliwe dzięki jego konstrukcji. Dwumasa składa się bowiem między innymi z masy pierwotnej i wtórnej, które połączone są sprężynami i tłumikami. Sprężyny te ściskają się podczas obracania się masy wtórnej, dzięki czemu drgania są redukowane. Wprowadzenie tej konstrukcji stanowi więc znaczny postęp względem stosowanego wcześniej sztywnego koła zamachowego. Ze względu na złożoną budowę jest ona jednak znacznie bardziej podatna na uszkodzenie i musi być częściej wymieniana.

Co wpływa na zużycie dwumasy?

Za uszkodzenie koła dwumasowego odpowiada przede wszystkim sposób eksploatacji samochodu. Jakie konkretne zachowania mogą więc wpłynąć na zużycie się tego podzespołu? Jest to przede wszystkim bardzo agresywna jazda, szybkie ruszanie i mocne przyspieszanie z niskich obrotów. Żywotność dwumasy zmniejsza także częsta jazda na bardzo niskich obrotach silnika oraz na półsprzęgle.

Kiedy powinna być wykonana wymiana koła dwumasowego?

Warto zaznaczyć, że nie da się jednoznacznie określić czasu, po jakim koło dwumasowe będzie wymagało wymiany. Interwał ten zależy bowiem od bardzo wielu czynników. Wpływ na niego ma nie tylko omawiany wcześniej sposób eksploatacji auta, ale również sam model pojazdu, czy też marka zastosowanej części. Możemy jednak w przybliżeniu określić, jak często wymienia się dwumasę. Dla wielu samochodów zamontowanie nowej części konieczne jest po przejechaniu około 150-200 tysięcy kilometrów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wymiana może być konieczna znacznie wcześniej, a warto pamiętać, że zabieg taki jest zwykle bardzo kosztowny. Jeżeli więc musimy już zamontować nową część, warto wybrać solidne koło dwumasowe pochodzące od renomowanego producenta.

Dwumasa – objawy świadczące o konieczności wymiany

O tym, że wymiana koła dwumasowego powinna już zostać wykonana, nie przypomina nam zazwyczaj przejechany dystans, a konkretne objawy, które świadczą o zużyciu tej części. Co więc powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim stukanie i szarpanie, które pojawia się podczas ruszania, przyspieszania czy nawet odpalania i gaszenia silnika. Objawem wskazującym na konieczność wymienienia dwumasy jest także odczuwalne drganie na biegu jałowym.

Koło dwumasowe jest więc częścią, której obecność może znacznie podnieść ogólne koszty związane z eksploatacją auta. Trzeba brać je pod uwagę wybierając samochód wyposażony w ten podzespół. Warto jednak pamiętać o tym, że dwumasa zwiększa również komfort jazdy, a przy prawidłowym użytkowaniu pojazdu jej sprawność może być zachowana przez długi czas.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl