Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Regeneracja sprzęgła czy zakup nowej części – co bardziej Ci się opłaci?

autorstwa , w kategorii Sprzęgło

Regeneracja sprzęgła to operacja, której wykonanie rozważają niektórzy kierowcy chcący oszczędzić na wymianie tego podzespołu. Koszty takiej pracy są bowiem zwykle niższe, niż zakup nowego komponentu. Warto jednak przyjrzeć się temu, co długoterminowo będzie bardziej opłacalne – regeneracja sprzęgła czy zakup nowej części.

Wymiana lub regeneracja sprzęgła – kiedy należy ją wykonać?

Zużywanie się sprzęgła to nieuchronny proces zachodzący podczas eksploatacji każdego pojazdu. To, jak szybko będzie on postępował, zależy jednak od wielu czynników. Wpływ na tempo zużywania się sprzęgła mają bowiem nie tylko trasy, po których najczęściej się poruszamy, ale także nasz styl jazdy. Agresywne ruszanie z miejsca może bowiem znacznie przyspieszyć zużycie tego komponentu i przyczynić się do konieczności jego wymiany.

Wielu kierowców obawia się wymiany sprzęgła. Zdają sobie oni bowiem sprawę z tego, że wykonanie tej pracy wiąże się często z dosyć wysokimi kosztami. Sprawia to, że odwlekają oni w czasie wykonanie naprawy lub też szukają alternatywnych rozwiązań, takich jak regeneracja sprzęgła. Czy jedno albo drugie wymienione podejście faktycznie może być opłacalne?

Regeneracja sprzęgła – etapy procesu

Na początku zacznijmy od wyjaśnienia, że zwlekanie z wymianą sprzęgła z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Decydując się na takie postępowanie, możemy nie tylko przyczynić się do uszkodzenia innych komponentów pojazdu, ale także narazić się na niebezpieczeństwo związane z całkowitą utratą sprawności sprzęgła w trakcie jazdy. Naprawa tego komponentu i tak będzie konieczna, dlatego nie warto odwlekać jej w czasie. Co jednak z drugą opcją, która może pozwolić na zredukowanie kosztów, czyli z regeneracją sprzęgła?

Operacja ta polega na dokładnym wyczyszczeniu poszczególnych elementów, zastąpieniu zużytych podzespołów oraz wymianie okładzin ciernych. Po wykonaniu tych czynności sprzęgło jest testowane i ponownie montowane do pojazdu. Warto jednak pamiętać, że regeneracja sprzęgła nie zawsze jest możliwa. Nie uda się jej wykonać na przykład w momencie, kiedy tarcza sprzęgła jest zdeformowana – konieczny jest wtedy zakup nowej części.

Czy regeneracja sprzęgła jest opłacalna?

Regeneracja sprzęgła to czynność, która w wielu przypadkach przynosi wyraźną poprawę w działaniu tego podzespołu. Nigdy nie mamy jednak pewności, przez jak długi czas zregenerowana część pozostanie sprawna. Może okazać się bowiem, że pomimo wyeliminowania jednego problemu, pojawi się kolejna usterka, która sprawi, że wymiana i tak będzie konieczna.

Sama regeneracja sprzęgła jest niemal zawsze tańsza, niż zakup nowego podzespołu. Warto jednak pamiętać, że na cały proces naprawy składa się również demontaż i montaż tej części, który stanowi bardzo dużą część kosztów. Może więc okazać się, że poczyniona dzięki regeneracji oszczędność nie będzie miała aż tak dużego wpływu na całościowy koszt przywrócenia sprzęgła do sprawności. Dodatkowo warto zaznaczyć, że kupując nowy komplet sprzęgła, zyskujemy pewność, że wszystkie części będą działały poprawnie i przez długi czas nie będzie konieczne powtarzanie wymiany tego komponentu.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl