Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Określenie stanu sprzęgła

, w kategorii Sprzęgło

Tarcza sprzęgła jest elementem samochodu, który zużywa się stosunkowo powoli. W samochodach, w których kierowca potrafi nim operować, tzn. nie nadużywa go, sprzęgło może wytrzymać nawet kilkaset tysięcy kilometrów. Jest to często więcej, niż potrafi wytrzymać silnik po gruntownym remoncie.

Określenie stanu sprzęgłaOkreślenie stanu sprzęgłaSytuacja zmienia się diametralnie w momencie, gdy jeździmy na tak zwanym „półsprzęgle”. Jest to stałe trzymanie nogi przez kierowcę, ma pedale sprzęgła oraz nadużywanie go w calu zmniejszenia prędkości pojazdu przy zachowaniu stale wysokich obrotów silnika. Sprzęgło w tym momencie ulega bardzo szybkiemu zużyciu się. W szczególności zużyciu ulega nakładka cierna, a w następnej kolejności cała tarcza. W tym momencie nie mamy wyboru i musimy liczyć się z jej kosztowną wymianą. Inne elementy, które ulegają zużyciu to również tarcza dociskowa sprzęgła oraz koło zamachowe. Przyczyną tego jest nie tylko wycieranie się tych elementów, lecz w największym stopniu części te podatne są na naprężenia termiczne, które powstają przy nadmiernym używaniu sprzęgła. Konsekwencja takich zmian termicznych jest pęknięcie tarczy dociskowej i awaria całego układu przenoszenia napędu.

W momencie, gdy wyczuwamy że nasz samochód nie startuje tak jak powinien oraz szarpie przy zmianie biegów, należy wykonać sprawdzenie stanu tarczy sprzęgła. Najprostszym sposobem jest ustawienie jałowego skoku pedału sprzęgła. Jest to parametr, który ma istotny wpływ na jego prace oraz zużycie tarczy. Całą regulacje należy wykonać zgodnie z wytycznymi instrukcji obsługi samochodu lub instrukcji serwisowej. Standardowo skok ten powinien mieścić się w granicach 20 do 30 mm, lecz trzeba pamiętać że może się on różnić w zależności jakim samochodem się poruszamy.

Po regulacji skoku jałowego pedału kolejną czynnością jest próba włączenia pierwszego bieg. Po wciśnięciu pedału sprzęgła mniej więcej do połowy jego skoku roboczego bieg ten powinien bez problemu „wskoczyć”. Po natrafieniu na opór należy nieco mocniej wcisnąć pedał sprzęgła i wykonać próbę jeszcze raz. Gdy wrzucenie pierwszego biegu wymagać będzie wciśnięcia pedału sprzęgła do oporu lub prawie do oporu, będzie to sygnał, że tarcza sprzęgła jest w dobrym stanie. Im mniej trzeba, wciskać pedał sprzęgła w momencie ustawienia tych parametrów aby włączyć pierwszy bieg, tym tarcza sprzęgła jest bardziej wytarta i jest to sygnał że trzeba ją niezwłocznie wymienić. Wymiana tarczy to koszt około  900 zł, a to wszystko ze względu na wysoki koszt samej robocizny.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl