Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Tarcza sprzęgła


Sprawdź inne produkty

Ostatnio komentowane

Opinie w kategorii: Tarcza sprzęgła


Do tej pory nie słyszałem o firmie TOPRAN ale mi ją polecono i się nie zawiodłem. Polecam!

Jędrek 

Poczytałem trochę opinii, głównie pozytywnych i teraz sam mogę z doświadczenia się do nich...

Piotrek 

Stosowałem kiedyś inny zamiennik, ale z tego jestem, bardziej zadowolony. Mam nadzieję, że...

Jacek 

Średnica i rozmiar idealny, dopasowany, dobrze się spisuje. Polecam

Konrad 

Najlepsze tarcze sprzęgła w CentrumSprzegla.com!

 Samochodowe sprzęgło służy do rozłączania i załączania napędu pomiędzy jednostką napędową (silnikiem) a skrzynią biegów. Jednym z najważniejszych komponentów sprzęgła jest element cierny, a więc tarcza sprzęgła. To właśnie na jej powierzchni generowana jest siła tarcia, która jest efektem docisku poszczególnych elementów pary ciernej.

Innymi słowy, sprzęgło przenosi moment obrotowy z wału silnika na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów, a możliwe jest to właśnie dzięki siłom tarcia. Trzeba jednak zaznaczyć, że sprzęgło ma również inną rolę. Zazwyczaj na tarczach sprzęgła zamontowane są bowiem tłumiki drgań skrętnych, wyglądające z zewnątrz jak sprężyny śrubowe. Dzięki tym sprężynom, piasta zamontowana na wale sprzęgłowym i krawędź tarczy nośnej mogą się obracać względem siebie o kilka stopni. Efektem tego jest redukcja obciążeń i drgań wynikających ze sprzęgania elementów czy też zmian momentu obrotowego.

Najpopularniejszym sprzęgłem wykorzystywanym w aucie jest sprzęgło cierne jednotarczowe. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje ono jedną tarczę sprzęgła. Zdarza się natomiast, że w aucie zamontowane są sprzęgła dwutarczowe (w większych samochodach), a w pojazdach ciężarowych czasem stosuje się sprzęgła wielotarczowe.

Z racji swojej funkcji, tarcza sprzęgła musi perfekcyjnie wypełniać założenia konstrukcyjne i być zbudowana z wysokiej jakości materiałów. Stale jest narażona na ścieranie i wysokie temperatury, warunki pracy nie są więc łatwe. Z tego też powodu, konstruktorzy przy produkcji tarczy sprzęgła wykorzystują takie materiały jak włókno węglowe i szklane, materiały organiczne czy spieki metalowe.

Na trwałość tarczy sprzęgła wpływa zarówno sam użytkownik, jak i jakość części. Nie dziwi więc fakt, że eksperci zalecają zakup tarczy sprzęgła renomowanego producenta. Tego typu części dostępne są na CentrumSprzegla.com – aby zobaczyć szczegóły, kliknij na którąś z poniższych kategorii.

NAJPOPULARNIEJSI PRODUCENCI:

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl