Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Zużyte sprzęgło - objawy

, w kategorii Sprzęgło kompletne

Sprzęgło to podstawowy element układu przeniesienia mocy, bez którego niemożliwa byłaby jazda samochodem. Uszkodzenie tej części przeważnie łączy się z wydaniem niemałych pieniędzy na naprawę lub wymianę sprzęgła. Warto więc odpowiednio wcześnie wiedzieć, jakie są pierwsze objawy zużycia sprzęgła.

 

Żywotność sprzęgła jest uzależniona od wielu czynników. Podstawowymi aspektami mającymi wpływ na okres eksploatacyjny sprzęgła są umiejętności oraz styl jazdy kierowcy, a także jakość samego sprzęgła. Testy oraz badania wykazują, że sprzęgła samochodowe najczęściej psują się w zakresie przebiegów od 40 tys. km do 100 tys. km. Oczywiście, nie jest to regułą i możliwe jest zniszczenie sprzęgła jeszcze wcześniej. Rozsądna eksploatacja i prawidłowe serwisowanie umożliwiają jednak pokonanie bariery 100 tys. km na jednym komplecie sprzęgła, i taka sytuacja zdarza się stosunkowo często.

 

Objawy zużytego sprzęgłaObjawy zużytego sprzęgłaIstnieje kilka symptomów, które pozwalają na wstępne zdiagnozowanie uszkodzonego sprzęgła. Typowym objawem jest brak reakcji pojazdu podczas próby gwałtownego ruszenia samochodem z miejsca. Po części pokrywa się to z brakiem przyspieszania samochodu pomimo włączonego biegu oraz naciskania pedału gazu – oba przypadki spowodowane są ślizganiem się tarczy sprzęgła. Niekiedy zużyte sprzęgło daje o sobie znać w postaci twardniejącego pedału sprzęgła, co wynika ze zużywającej się powierzchni styku. W trakcie diagnostyki warto zwrócić uwagę na miejsce, gdzie sprężyna talerzowa docisku schodzi się z łożyskiem oporowym.

 

Uszkodzone sprzęgło możemy rozpoznać także po nieprzyjemnym zapachu dostającym się do kabiny samochodu z okolic skrzyni biegów. Zjawisko to jesteśmy w stanie zaobserwować w trakcie jazdy na wysokich obrotach, potrzebnych np. do ruszenia pod górkę. Nieprzyjemny zapach bierze się z intensywnego ścierania okładziny tarczy sprzęgła. Początkowo mamy z nim do czynienia przy gwałtowniejszej jeździe, z czasem jednak zaczyna towarzyszyć kierowcy także w normalnych warunkach.

 

Niezwykle łatwą do wychwycenia, a zarazem popularną awarią sprzęgła jest nasilające się szarpanie samochodu w trakcie ruszania. Usterka ta spowodowana jest zużytymi tłumikami drgań skrętnych w tarczy sprzęgła, a najczęściej wywoływana jest poprzez mało płynny, a niekiedy wręcz gwałtowny styl jazdy kierowcy.

 

Jeżeli spotkaliśmy się przynajmniej z jednym z wyżej wymienionych objawów zużycia sprzęgła to powinniśmy się jak najszybciej wybrać do warsztatu samochodowego w celu określenia jego stanu. Eksploatacja samochodu z uszkodzonym sprzęgłem jest niebezpieczna dla kierowcy oraz pasażerów, a niesprawne sprzęgło może mieć negatywny wpływ na pozostałe części samochodowe. Jak to może podwyższyć koszty naprawy – nie musimy chyba mówić.

 

Większość ekspertów zaleca wymianę kompletnego sprzęgła, ponieważ wymiana wyłącznie jednego podzespołu (np. tarczy sprzęgła) jest zazwyczaj tylko pozorną oszczędnością. Wymiana sprzęgła powinna być przeprowadzana przez specjalistę, natomiast wybór pomiędzy ASO a warsztatem samochodowym pozostaje w gestii Klienta.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl