Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Sztywne koło zamachowe zamiast dwumasy?

autorstwa , w kategorii Koło zamachowe

Słuszność stosowania dwumasowych kół zamachowych budzi u wielu kierowców spore kontrowersje. Od ponad dekady koła dwumasowe są standardem w niemal wszystkich silnikach wysokoprężnych, a od niedawna trafiają masowo także do silników benzynowych. Czy sztywne koło zamachowe może zastąpić popularną dwumasę?

 

Samochody od zawsze wyposażano w koło zamachowe. Jego zastosowanie zapewnia równomierną pracę silnika oraz ułatwia rozruch jednostki napędowej. Głównym zadaniem koła zamachowego jest przeniesienie momentu obrotowego z silnika na skrzynię biegów.

 

Porównanie koła sztywnego z dwumasowym

 

Sztywne koło zamachowe zamiast dwumasy?Sztywne koło zamachowe zamiast dwumasy?W porównaniu koła sztywnego z kołem dwumasowym, to drugie wypada znacznie lepiej ze względu na wydajność oraz bezpieczeństwo silnika. Koło dwumasowe pozwala także uzyskać znacznie większy komfort w użytkowaniu samochodu, gdyż efektywniej tłumi wszelkie hałasy i wibracje generowane w trakcie pracy jednostki napędowej.

 

Zamachowe koło dwumasowe sprzyja płynnej jeździe na niskich obrotach, co znacznie ogranicza także zużycie paliwa. Co więcej wyraźnie wzrasta wygoda zmiany przełożeń – siła potrzebna do wykonania zmiany biegów jest znacznie mniejsza niż w przypadku sztywnego koła zamachowego. Oprócz tego koło dwumasowe pozwala na łagodne uruchamianie i pewne zatrzymywanie samochodu oraz wyłączanie silnika.

 

Dlaczego zrezygnowano ze sztywnego koła zamachowego?

 

Rezygnację z zastosowania sztywnych kół zamachowych specjaliści warunkują znacznym wzrostem momentu obrotowego generowanego przez współczesne jednostki napędowe. Moment obrotowy silników wzrósł niemal dziesięciokrotnie. Sztywne koło zamachowe nie jest w stanie wytrzymać tak wysokiego momentu obrotowego.

 

Sztywne koło zamachowe nie zastąpi dwumasy

 

Wysokie ceny kół dwumasowych wywołują spore zmieszanie wśród właścicieli samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Koło dwumasowe cechuje stosunkowo duża awaryjność, co generuje wydatki sięgające nawet kilku tysięcy złotych. Co gorsze, awaria dwumasy często wiąże się z koniecznością wymiany sprzęgła.

 

Niektórzy sugerują zakup używanych kół dwumasowych i sprzęgieł, co jest niestety bardzo złym pomysłem. Oprócz tego użytkownicy proponują także wymianę dwumasy na zestaw ze sztywnym kołem zamachowym. Takie rozwiązanie może okazać się znacznie gorszym od zastosowania części używanych. Są bowiem granice, do którego momentu sztywne koło zamachowe będzie niwelować wszelkie drgania i hałasy. Oprócz tego zastosowanie sztywnego koła zamachowego w samochodach z silnikiem diesla będzie negatywnie wpływać na elementy skrzyni biegów, znacznie skracając ich żywotność.

 

Warto zazanczyć, że koła dwumasowe wynaleziono po to, by sprostać wciąż rosnącym wymaganiom nowoczesnych jednostek napędowych. Konieczność zastosowania koła dwumasowego wynika z faktu, że osiągnięto granicę wytrzymałości zamachowego koła sztywnego.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl