Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Koło zamachowe

, w kategorii Koło zamachowe

Koło zamachowe (i związane z nimi koła dwumasowe) to ostatnio dość popularny temat, ponieważ stale rośnie liczba osób, u których wykryto usterkę właśnie tego komponentu. Jak wszyscy wiemy, ich koszt nie jest mały, warto wiedzieć czym jest koło dwumasowe, a czym koło zamachowe, jaka jest ich budowa i do czego służą.

Koło zamachoweKoło zamachoweCzym właściwie jest koło zamachowe? Najprościej określić je jako żelazny talerz, przymocowany śrubami do kołnierza zdawczego, będącego końcem wału korbowego. Głównym zadaniem koła zamachowego jest gromadzenie zapasu energii kinetycznej, dzięki której możliwe jest wykonywanie suwów pomocniczych jednostki napędowej.

Odmianą koła zamachowego, jego rodzajem, jest koło dwumasowe (pełna nazwa brzmi koło zamachowe dwumasowe, przez wielu nazywane po prostu „dwumasą„). Konstruktorzy obmyślili je z paru powodów. Trzeba bowiem wiedzieć, że w przypadku silników czterosuwowych (i większych) cykle pracy poszczególnych cylindrów trwają przez cały czas, kiedy pracuje silnik. Domyślić się można więc, że silniki tego typu wymagają ciężkiego koła zamachowego aby potrzymana była ciągłość pracy silnika, z drugiej jednak strony nie możemy tutaj mówić o jakiejkolwiek równomierności pracy.

Z kolei, gdybyśmy chcieli zmniejszyć masę koła zamachowego, doprowadzilibyśmy do sytuacji, w której występowałyby duże wibracje przy niskich obrotach silnika. Sytuacja tego typu szybko objawiłaby się nam przyspieszonym zużyciem skrzyni biegów. Dodatkowo, lekkie koło zamachowe oznaczałoby zgaszenie silnika przy szybszym puszczeniu pedału sprzęgła, a więc i trudności eksploatacyjne dla użytkownika.

Z powyższych powodów postanowiono wymyślić właśnie koło dwumasowe zamachowe. Składa się ono z dwóch lżejszych kół zamachowych połączonych tłumikiem drgań skrętnych. Koła te mają zdolność obracania się względem siebie nawet o 80 stopni, i są połączone odpowiednio z silnikiem i skrzynią biegów. Koła dwumasowe wyposażone są w tłumik drgań skrętnych, dzięki któremu możliwe jest zneutralizowanie wibracji silnika.

Mimo wszystkich zalet koła dwumasowego, element ten posiada także wady, od których wolne były tradycyjne koła zamachowe. Koło dwumasowe jest bowiem elementem stosunkowo wrażliwym i podatnym na usterki, jeśli obchodzi się z nim nie tak jak trzeba. Co kryje się za tym enigmatycznym stwierdzeniem?

Aby dbać o koło zamachowe musimy przede wszystkim uważać na to, żeby nie przegrzać ani obciążać przesadnie silnika. Częste, gwałtowne ruszanie a potem dławienie silnika i jazda na zbyt niskich obrotach jest na dłuższą metę zabójcze dla koła dwumasowego. Powinniśmy poza tym dbać o wszystkie układy w naszym aucie, ze szczególnym uwzględnieniem układu zapłonowego, wtryskowego i napędowego. Każda bowiem usterka tychże elementów wpływa również na koło dwumasowe.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl