Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Koło dwumasowe

autorstwa , w kategorii Koło zamachowe

Jednym z najczulszych podzespołów w samochodzie z silnikiem Diesla jest dwumasowe koło zamachowe. Każdy silnik czterosuwowy jest wyposażony w skrzynie biegów, którą obsługuje koło zamachowe.

Koło dwumasoweKoło dwumasoweAkumuluje ono pracę i zapewnia bardziej równomierną zmianę biegów. Im większa jest masa koła zamachowego, tym bardziej opóźniony i ociężały staje się silnik na dodanie mu gazu. Koło również ogranicza drgania powstałe w silniku, w szczególności te powstałe na biegu jałowym. I właśnie po to zostało stworzony dwumasowe koło zamachowe, które montowane jest pomiędzy silnikiem, a skrzynią biegów, bezpośrednio na wale korbowym. Jedna część przymocowana jest do wału i ma zamocowany wieniec zębaty rozrusznika, a druga odseparowana jest od pierwszej części poprzez łożyska osiowe i promieniowe i jest umocowana do wału skrzyni biegów. Pomiędzy oboma masami pracuje bardzo wydajny układ sprężynująco-tłumiący, który wypełniony jest smarem. Posiada on różne rodzaje sprężyn prowadzonych przez siodełka i talerzyki sprężynowe, które zapobiegają odbijaniu sprężyn. Ponieważ koło zamachowe, posiada już sprężyny, tarcza sprzęgła nie musi już być w nie wyposażona.

W droższych konstrukcjach, tłumik drgań skrętnych w postaci sprężyn, jest zastąpiony elementem hydraulicznym. Koło dwumasowe chroni przede wszystkim podzespoły skrzyni biegów przed nadmiernym uszkodzeniem i poprawia komfort jazdy. Kolejnym atutem koła dwumasowego jest zmniejszenie momentu bezwładności po stronie silnika, co ułatwia zmianę biegów oraz zwiększa trwałość synchronizatorów.

Niestety koło dwumasowe nie jest pozbawione wad. Jego główna wadą jest jego awaryjność. Według producentów prawidłowa praca koła powinna plasować się na przestszeni 160 tys km, lecz w rzeczywistości skraca się ona nawet o połowę. Koszt naprawy tego podzespołu waha się w granicach 2000 do nawet 5000 zł.Na zniszczenie koła dwumasowego ma oczywiście wpływ styl jazdy (częste ostre ruszanie), ale przede wszystkim ogromny moment obrotowy współczesnych diesli. Warto to wziąć pod uwagę i dobrze sprawdzić, zanim kupimy używane auto.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl