Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Dlaczego koło dwumasowe się psuje?

, w kategorii Koło zamachowe

Nie da się ukryć, że nawet najlepszej jakości dwumasowe koła zamachowe po pewnym czasie ulegają zużyciu. Intensywna eksploatacja, nieudolna jazda i wiele innych czynników sprawia, że koła dwumasowe często wytrzymują mniej, niż przewidział producent. Są jednak sposoby na to, by służyły dłużej. Dlaczego dwumasa się psuje? Oto co wypada wiedzieć, by uniknąć niepotrzebnych wydatków.

 

Dlaczego koło dwumasowe się psuje?Dlaczego koło dwumasowe się psuje?W sieci krąży multum przekonań, często mało trafnych. Powszechne teorie nie ominęły branży motoryzacyjnej, a doskonałym tego przykładem jest koło dwumasowe, które według wielu użytkowników wprowadzono jedynie po to, by narazić właścicieli samochodów na jeszcze większe wydatki. Prawda jest jednak zupełnie inna. Wykorzystanie dwumasy było bowiem naturalną konsekwencją coraz bardziej wyśrubowanych norm emisji spalin i wysokich osiągów. Nie bez przyczyny to urządzenie jest dziś montowane w 70% nowych samochodów.

 

Ekologiczny Punkt widzenia

 

Stałe dążenie do zmniejszenia zużycia paliwa i obniżenia emisji dwutlenku węgla poskutkowało także obniżeniem prędkości obrotowych silników. Niższe obroty to oczywiście mniejsze spalanie, jednak obroty niebezpiecznie zbliżyły się do tzw. prędkości rezonansowej, gdzie następuje samoistne wzbudzanie silnych drgań w jednostce napędowej. Takie niekontrolowane drgania mogą uszkodzić panewki i doprowadzić do pęknięcia wału korbowego. Środkiem zaradczym okazało się właśnie dwumasowe koło zamachowe, które potrafi skutecznie wytłumiać wibracje.

 

Wysokie osiągi

 

Więcej energii obfituje w gwałtowniejsze przyspieszenia. Ma to miejsce przede wszystkim w jednostkach turbodoładowanych, gdzie energia potrafi być nawet o 100% wyższa niż w silniku wolnossącym. Zwiększone drgania mają duży wpływ na kondycję silnika, sprzęgła, skrzyni biegów i przeguby. By wspomniane podzespoły mogły osiągnąć założoną trwałość, to konieczne jest stosowanie koła dwumasowego, które będzie neutralizować drgania.

 

Trwałość ograniczona

 

Dwumasowe koło zamachowe to element układu napędowego, który z założenia stopniowo się zużywa i przy okazji wymiany sprzęgła powinno także zostać zastąpione nowym. Duży problem pojawia się gdy wytrzymałość koła dwumasowego nie dorównuje trwałości sprzęgła i kończy się np. przy 100 tys. km lub wcześniej. Takie sytuacje mogą mieć miejsce, gdy konstrukcja mechaniczna jest nieprawidłowo dobrana lub gdy kierowca ma złą technikę jazdy.

 

Kierowco, masz wpływ

 

Technika jazdy ma duży wpływ na trwałość koła dwumasowego. Największym wrogiem koła dwumasowego jest notoryczna jazda na niskich obrotach, kiedy sprężyny i tłumiki wewnętrzne koła są zmuszone wykonywać największą pracę. Kolejny problem związany jest z niewłaściwym operowaniem pedałem sprzęgła – gwałtowne puszczanie pedału w końcowej fazie powoduje nagłe, maksymalne ściśnięcie sprężyn i uderzenie obu mas koła o siebie. Ponadto wielu kierowców nieświadomie trzyma nogę na pedale sprzęgła podczas jazdy, co może spowodować poślizg sprzęgła, czemu towarzyszy także gwałtowny wzrost temperatury koła dwumasowego. Duży wpływ na trwałość dwumasy ma także zaniedbanie stanu technicznego jednostki napędowej. Zgodnie z zasadą: dbasz, to masz. A więc dbajmy!

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl