Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Czy skrzynia automatyczna ma sprzęgło?

autorstwa

Skrzynia automatyczna umożliwia kierowcy bardzo płynną jazdę, dostosowując przełożenie odpowiednio do obrotów silnika. Dzięki temu samochody z taką skrzynią osiągają większe przebiegi, ponieważ jednostka napędowa nie jest aż tak mocno obciążana. Cecha charakterystyczna automatów to brak sprzęgła. Czy automatyczna skrzynia biegów aby na pewno nie posiada jednak sprzęgła?

 

Na początek wypada zaznaczyć, że tradycyjna automatyczna skrzynia biegów nie jest zwykłą skrzynią biegów z automatycznym sterowaniem. Różni się ona przede wszystkim konstrukcją i sposobem przeniesienia napędu – skrzynia manualna wyposażona jest w klasyczne sprzęgło, podczas gdy w skrzyniach automatycznych stosuje się m.in. sprzęgło hydrokinetyczne.

 

Sprzęgło do jednostki napędowej

 

Z reguły jako sprzęgło do silnika stosowana jest przekładnia hydrokinetyczna, która wzbogacana jest w dodatkowe funkcje. Największymi zaletami sprzęgnięcia hydraulicznego w skrzyniach automatycznych jest gwarancja płynności dostosowania obciążenia do mocy i momentu silnika oraz dodatkowa amortyzacja ewentualnych skokowych uderzeń w układzie napędowym. Za największą wadę tego rozwiązania uznano stratę mocy w układzie hydraulicznym kosztem pewnej utraty mocy jednostki napędowej.

 

Problem ten wyeliminowano z czasem, przy zastosowaniu dodatkowego sprzęgła mechanicznego (lock-up) w konwerterze, które przy podczas jazdy, niezależnie od warunków, spinają pompę lub konwerter czysto mechanicznie, co znacznie poprawiło ekonomię podczas jazdy.

 

Zespoły przełożeń w automacie

 

Typowe elementy wykonawcze standardowej przekładni automatycznej stopniowej, których rola polega na realizacji przełożeń, to zwarte układy przekładni zębatych. Zmiana przełożeń następuje dzięki blokowaniu różnych zestawów – obudów kół słonecznych lub koszy kół satelitarnych, współpracujących ze sprzęgłami jednokierunkowymi, przy pomocy takich mechanizmów jak sprzęgła tarczowe.

 

Zespół sterowania skrzynią automatyczną

 

Jest to ta część układu sterowania podzespołami przełożeń, która nie przenosi momentu obrotowego silnika do kół. W skrzyniach biegów sterowanych hydraulicznie i elektro-hydraulicznie przyjmuje na ogół formę płyty rozdzielczej hydraulicznej, gdzie osadzany jest szereg zaworów i elektrozaworów sterujących pracą skrzyni biegów.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl