Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Sprzęgło cierne – zasady działania

, w kategorii Sprzęgło

Poznanie zasad działania poszczególnych części samochodowych jest kluczem do ich właściwej eksploatacji. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się mechanizmem sprzęgła ciernego – poznamy jego działanie oraz zajmiemy się tym, jak prawidłowo użytkować ten element.

 

Właściwa eksploatacja sprzęgła samochodowego ma ogromny wpływ na jego żywotność. Jeżeli kierowca zastosuje się do kilku podstawowych wskazówek eksploatacyjnych to ma spore szanse na wydłużenie żywotności sprzęgła nawet o kilkanaście tysięcy kilometrów. Oczywiście, oprócz samego kierowcy na łączny przebieg między wymianą sprzęgła ma wpływ wiele innych czynników, wśród których znajduje się przede wszystkim jakość samej części.

 

Jak działa sprzęgło cierne?

 

Sprzęgło cierne – zasady działaniaSprzęgło cierne – zasady działaniaW dużym uogólnieniu, w momencie wciśnięcia przez kierowcę pedału sprzęgła przesuwna tarcza dociskowa odsuwana jest od napędzanej tarczy sprzęgłowej, przez co ustaje wtedy nacisk na tarczy sprzęgła, w wyniku czego ustaje siła tarcia. Zabieg ten sprawia, że tarcza sprzęgła wraz ze współpracującymi elementami mogą wirować niezależnie od wału korbowego. Z kolei w momencie puszczenia przez nas pedału sprzęgła, tarcza dociskowa jest z powrotem dosuwana do tarczy sprzęgłowej i zaczyna wirować wraz z nią.

 

Z jakich elementów składa się sprzęgło cierne?

 

Sprzęgło składa się z wielu niezwykle ważnych podzespołów, które są od siebie zależne. Jednym z takich elementów jest koło zamachowe, które magazynuje energię kinetyczną niezbędną do wykonywania kolejnych suwów silnika. Koło zamachowe może być jedno lub dwumasowe. Część ta jest niezwykle istotna także w trakcie rozruchu jednostki napędowej, gdyż koło zamachowe jest napędzane przez rozrusznik, w wyniku czego dochodzi do zainicjowania pracy silnika.

 

Kolejnym, ważnym elementem układu sprzęgła jest mechanizm dociskowy. Jest on złożony z obudowy oraz tarczy dociskowej, która za pośrednictwem sprężyny (w przypadku tradycyjnego koła zamachowego) dociskana jest do tarczy sprzęgłowej, w wyniku czego możliwa jest ich praca. Sama tarcza sprzęgłowa jest również niezwykle istotna dla zespołu sprzęgła, gdyż bez niej nie byłaby możliwa praca całego układu. Tarcza sprzęgłowa zbudowana jest z okładzin ciernych i tłumików drgań skrętnych i ma bezpośredni kontakt z wałem korbowych, przez co jest odpowiedzialna za przenoszenie momentu obrotowego.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl