Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Jak ruszyć autem w przypadku awarii sprzęgła?

, w kategorii Sprzęgło

Awaria sprzęgła w samochodzie przeważnie charakteryzuje się kilkoma przesłankami, na które należy zwrócić uwagę. Nie wszyscy kierowcy jednak po zauważeniu pierwszych symptomów uszkodzenia tej części dążą do jej wymiany, zwlekając z odstawieniem samochodu do warsztatu. Takie działanie może w konsekwencji doprowadzić do całkowitego uszkodzenia sprzęgła, które wykluczy auto z dalszej eksploatacji.

 

Jak ruszyć autem w przypadku awarii sprzęgła?Jak ruszyć autem w przypadku awarii sprzęgła?Już pierwsze objawy uszkodzenia sprzęgła samochodowego powinny być dla nas sygnałem, żeby jak najszybciej wymienić tę część na nową. Niesprawne sprzęgło może mieć negatywny wpływ na współpracujące z nim części, a w niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do ich uszkodzenia. Jest to jeden z głównych powodów, dla którego nasz samochód należy zawczasu odstawić do warsztatu samochodowego, aby specjaliści mogli ocenić stan sprzęgła oraz w razie potrzeby podjęli się prób jego wymiany. Ponadto, wymianę tej części należy przeprowadzić odpowiednio wcześniej, aby nie doprowadzić do jej całkowitego uszkodzenia, co w teorii doprowadzi do braku możliwości kontynuacji jazdy. Czy jednak zawsze tak jest? Czy można ruszyć samochodem, w którym sprzęgło „padło”? Okazuje się, że niekiedy można.

 

Generalnie, wyróżnia się trzy różne metody pozwalające ruszenie samochodu z uszkodzonym sprzęgłem. Pierwszy z nich jest skuteczny zwłaszcza w przypadku starszych typów skrzyń biegów i polega na operowaniu wyłącznie gazem, przy wrzuconym pierwszym biegu. Wystarczy uruchomić silnik auta, a następnie spróbować dodać gazu i zaobserwować, czy samochód rusza z miejsca – w większości przypadków powinno to nastąpić.

 

Druga metoda jest podobna do pierwszej z tym, że powinna być wykorzystywana w przypadku nieco młodszych samochodów. W tym celu, na samym początku wciskamy pedał sprzęgła, nawet gdy część ta jest uszkodzona – chodzi o uruchomienie sygnału sterującego, który zostanie przesłany do rozrusznika i umożliwi uruchomienie jednostki napędowej. W dalszej kolejności w miarę płynna jazda będzie uwarunkowana od umiejętności płynnego operowania gazem przez kierowcę.

 

Istnieje jeszcze trzecia, najbardziej inwazyjna metoda, która powinna być wykorzystywana wyłącznie w przypadku, gdy skrzynia biegów naszego samochodu znajduje się w pozycji tzw. „luzu”. W przypadku, gdy nasze auto pozostało na biegu jałowym, powinniśmy w pierwszej kolejności wcisnąć pedał sprzęgła, a następnie spróbować uruchomić jednostkę napędową. W dalszej kolejności, powinniśmy spróbować delikatnie przesuwać drążek od skrzyni biegów w kierunku pierwszego biegu – całkiem prawdopodobne jest, że w wyniku tego działania tuleja zazębi się z kołem pierwszego biegu, co umożliwi przekazywanie napędu na koła, a co za tym idzie - zagwarantuje ruszenie pojazdem z miejsca.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl