Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Zmiana dwumasy na sztywne koło zamachowe – warto?

autorstwa , w kategorii Koło zamachowe

Koło zamachowe powstało wraz z pierwszymi samochodami. Jego rola polega na zapewnieniu równomiernej pracy silnika oraz ułatwieniu jego rozruchu. Koło zamachowe przenosi także moment obrotowy z silnika na skrzynię biegów oraz współpracuje z podzespołem sprzęgła. Postęp technologiczny sprawił, że z roku na rok powstawały coraz mocniejsze silniki. Wyższym momentom obrotowych miało sprostać dwumasowe koło zamachowe.

 

Koło dwumasowe dotyczy przede wszystkim wysokoprężnych silników diesla. Te jednostki zasilane olejem napędowym potrafią generować niezwykle wysoki moment obrotowy, przy którym zwykłe koło zamachowe nie jest zdolne do zniwelowania hałasów oraz wibracji wytwarzanych przez wysilone silniki. Dlatego na potrzeby silników Diesla zaprojektowano dwumasę.

 

Koło dwumasowe – lepsze od sztywnego?

 

Zamachowe koło dwumasowe jest dużo bardziej wydajne i bezpieczniejsze dla silnika wysokoprężnego niż tradycyjne koło zamachowe. Dwumasa gwarantuje również większy komfort użytkowania samochodu, gdyż efektywniej tłumi hałasy oraz wszelkie wibracje generowane przez silnik samochodu.

 

Koło dwumasowe pozwala więc kierowcy na płynną jazdę w czasie niskich obrotów. Ponadto ogranicza w niewielkim stopniu zużycie paliwa. Dwumasa pozwala także na łagodne uruchamianie, zatrzymywanie samochodu oraz wyłączanie silnika Diesla. Zwykle, sztywne koło zamachowe po prostu nie radzi sobie tak dobrze z wysokimi osiągami nowoczesnych, wysilonych jednostek napędowych.

 

Dwumasowe koło zbyt drogie?

 

Nieco wygórowana cena koła dwumasowego to podstawowy problem posiadaczy samochodów z silnikami Diesla. Z reguły zamierzeniem zakupu samochodu z silnikiem wysokoprężnym jest oszczędna eksploatacja. Niestety psuje to fakt przedwczesnej awarii lub zużycia eksploatacyjnego dwumasy. Sprawę komplikuje finansowo także fakt, że koło dwumasowe zaleca się wymienić razem ze sprzęgłem, co generuje dodatkowe, niemałe koszty naprawy.

 

By nieco obniżyć koszty naprawy, wielu kierowców decyduje się na montaż sztywnego koła zamachowego w miejsce dwumasy. Tu jest jednak pewien warunek – należy wymienić kompletny moduł, tj. tarczę sprzęgła, docisk i łożysko sprzęgła oraz koło zamachowe. W przypadku takich zestawów, z kołem sztywnym, konstrukcja tarczy sprzęgła została zaprojektowana tak, by tłumić wszelkie hałasy i wibracje.

 

Czy sztywny zestaw koła jest lepszy niż dwumasa?

 

Taki zestaw został skonstruowany tak, aby dać kierowcy gwarancję najwyższego poziomu niwelowania hałasów i drgań. Koło zamachowe sztywne, posiada jednolitą konstrukcję, co wpływa bardzo korzystnie na jego trwałość i znacznie wyprzedza pod tym względem zestawy z kołem dwumasowym. Ponadto zestaw ze sztywnym kołem będzie nawet 50 proc. tańszy.

 

Na koniec wypada jednak zaznaczyć, że koło dwumasowe wynaleziono po to, by sprostać wymaganiom wysilonych silników Diesla. Zestaw ze sztywnym kołem zamachowym nigdy nie będzie w stanie zniwelować tak skutecznie hałasów i wibracji generowanych przez silniki, jak dwumasowe koło zamachowe – to pewne.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl