Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Uszkodzone sprzęgło wiskotyczne. Jak rozpoznać?

autorstwa

Sprzęgło wiskotyczne to rodzaj sprzęgła, dzięki któremu możliwa jest płynna regulacja momentu obrotowego. Takiego sprzęgła używa się w motoryzacji jako podzespołu, który łączy wentylator chłodnicy oraz oś obrotu pompy wody. Ponadto sprzęgło wiskotyczne znajduje także zastosowanie w samochodach z napędem na 4 koła, gdzie stanowi element układu przeniesienia napędu.

 

Uszkodzone sprzęgło wiskotyczneUszkodzone sprzęgło wiskotyczneCo prawda sprzęgło wiskotyczne to mało awaryjny element samochodu to mimo to zdarza się, że podzespół ten ulega awariom. Usterka sprzęgła wiskotycznego, jak niemal każda inna  w samochodzie, powinna być w miarę możliwości jak najszybciej usunięta. Jak rozpoznać objawy uszkodzenia sprzęgła wiskotycznego?

 

Rola sprzęgła wiskotycznego

 

Zacznijmy od tego, jaka jest rola sprzęgła wiskotycznego w samochodzie. Sprzęgło wiskotyczne jest de facto sprzęgłem wentylatora chłodnicy, które ma za zadanie sprawić, że wentylator będzie obracał się wolniej od wirnika pompy chłodzenia, kiedy jest w stanie wyłączonym. Prędkość ma się natomiast zwiększyć, kiedy wzrasta temperatura.

 

Objawy uszkodzenia sprzęgła wiskotycznego

 

Zużycie lub uszkodzenie sprzęgła wiskotycznego charakteryzuje się dużym hałasem podczas pracy oraz nieustannym działaniem wentylatora (ew. jego obracanie się z prędkością, która jest równa prędkości silnika). By zdiagnozować sprzęgło wiskotyczne, wystarczy obrócić wentylator przy wyłączonym, zimnym silniku – wirnik powinien obracać się bez oporów.

 

Warto zaznaczyć, że fizyczne uszkodzenia sprzęgła wiskotycznego zdarza się stosunkowo rzadko. Z reguły do usterki dochodzi na skutek kolizji lub zabrudzeń. Ponadto za uszkodzenie i nieprawidłowe funkcjonowanie sprzęgła wiskotycznego może także odpowiadać uszkodzenie elementów współpracujących  z nim – np. układ sterowania.

 

Wymiana sprzęgła wiskotycznego

 

Przy awariach sprzęgła wiskotycznego zepsuty podzespół należy wymienić na nowy. Co prawda istnieje przekonanie, że można skorzystać z używanych sprzęgieł to jednak taki podzespół nigdy nie zapewni gwarancji bezawaryjności na tym samym poziomie co nowy zamiennik. Nie zaleca się także używania sprzęgieł do innych modeli aut – np. ze względu na niższe ceny.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>
Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl