Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Sprzęgło bierze nisko/wysoko - sprawdź możliwe powody

autorstwa , w kategorii Sprzęgło

Problemy ze sprzęgłem to taki problem, który prędzej czy później będzie dotyczyć każdego z samochodów. Przebieg, przy którym kierowca zauważa pierwsze problemy zależy w dużej mierze od jego stylu jazdy oraz jakości zastosowanego sprzęgła. Po jego wymianie zwykle można cieszyć się z jazdy. Czasami pojawia się jednak inny problem – sprzęgło bierze nisko lub wysoko. Dlaczego tak się dzieje?

 

Niestety, ale wymiana kompletnego sprzęgła (docisk, tarcza, łożysko) może niekiedy skutkować dziwnymi anomaliami, a precyzując niskim lub wysokim  braniem sprzęgła. Co jest tego powodem? Sprawdźmy.

 

Sprzęgło bierze nisko/wysokoSprzęgło bierze nisko/wysokoSprzęgło bierze nisko

 

Jeżeli sprzęgło bierze nisko, to podstawowym problemem podczas jazdy będzie lekkie szarpanie – szczególnie przy zmianie z pierwszego na drugi bieg. Jeżeli sprzęgło dopiero co było wymieniane, to bardzo prawdopodobne, że zastosowana została za mocna sprężyna docisku. Problem może także dotyczyć hydrauliki, która po prostu nie trzyma ciśnienia.

 

Sprzęgło bierze za wysoko

 

Plus jest taki, że nie ma powodu do obaw, jeżeli sprzęgło jeszcze się nie ślizga. Jeżeli sprzęgło bierze zbyt wysoko, to nie należy go wymieniać tylko dlatego - lepiej poczekać na inne, poważniejsze objawy. Podstawowy problem wysokiego brania sprzęgła może jednak dotyczyć mniej gładkiego wchodzenia biegów.

 

Sprzęgło bierze raz nisko raz wysoko

 

Jeżeli sprzęgło bierze raz wysoko raz nisko, to warto nieco przyjrzeć się autu – a dokładniej lince i regulatorowi luzu. Wszelkie luzy, które mogły się tam pojawić, będą mogły powodować takie nietypowe sytuacje. Wypada nadmienić, że za tego typu problemy odpowiada najczęściej sam regulator w lince.

 

Kiedy martwić się sprzęgłem?

 

Zbyt niskie lub wysokie branie sprzęgła nie powinno martwić, jeżeli dopiero co dokonaliśmy jego wymiany. Jedyny minus to mniejszy komfort użytkowania samochodu i być może problemy z przyzwyczajeniem się do nietypowego działania sprzęgła.

 

Nieco gorzej będzie, jeżeli posiadamy w aucie nieco starsze sprzęgło. Takie wysokie lub niskie branie tego podzespołu będzie bowiem znakiem, że kierowcę czeka w niedługim czasie konieczna wymiana sprzęgła.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci