Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Smarowanie układu wysprzęglania

, w kategorii Łożysko oporowe sprzęgła oraz wysprzęglik centralny

Wadliwa praca sprzęgła może być spowodowana wystąpieniem usterki, które można zawężać do bardzo wąskiego obszaru. Kierowcy często popełniają duży błąd, który polega na natychmiastowym demontażu sprzęgła, co w wielu przypadkach kończy straconym czasem i niepotrzebnym wysiłkiem. Okazuje się, że czasami wystarczy skontrolować podzespoły współpracujące ze sprzęgłem i zwrócić uwagę na warunki eksploatacji.

 

Warto pamiętać, że przyczyny wadliwej pracy sprzęgła leżą często po stronie jego elementów składowych, bądź na skutek nieprawidłowej eksploatacji tego podzespołu.

 

Smarowanie układu wysprzęglaniaSmarowanie układu wysprzęglania

Usterki o których nie wiesz

 

Do usterki sprzęgła może dojść nawet w wyniku wadliwej regulacji układu zasilającego, co podczas wysprzęglania w trakcie jazdy może objawiać się szarpaniem. Nieprawidłowo ustawiony wtrysk lub zapłon w silniku także może powodować objawy ww. zjawiska. Przyczyną problemów ze sprzęgłem mogą być nawet wygięte sprężyny styczne, które znacznie utrudnią zmianę biegów.  Do bardziej znanych awarii, zakłócających pracę sprzęgła należy m.in. zużyta linka sprzęgła, która prowadzi do problemów z wysprzęglaniem bądź z poślizgiem tarczy sprzęgła.

 

Łożysko oporowe sprzęgła

 

Diagnoza łożyska w warunkach warsztatowych należy do niezwykle trudnych. Dlatego specjaliści sugerują wymianę łożyska, przy każdej wymianie sprzęgła. Łożysko powinno przesuwać się lekko i bez zacięć na tulejce prowadzącej. Wytarta płaszczyzna czołowa łożyska może być bowiem przyczyną głośnej pracy sprzęgła. Wspomniana tuleja prowadząca powinna być zamontowana osiowo względem wałka sprzęgłowego. Na tulei prowadzącej w miejscu styku z łożyskiem nie mogą występować ubytki, ślady zatarcia, ew. korozji, ponieważ uniemożliwi to pracę układu wysprzęglania. Uszkodzone, bądź zużyte tuleje należy koniecznie wymienić.

 

Smarowanie układu wysprzęglania

 

Dla prawidłowego działania układu wysprzęglającego, istotny jest płynny ruch łożyska oporowego. Kluczowe okazuje się tarcie, które występuje między łożyskiem a tuleją prowadzącą. Należy pamiętać, że tuleje mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, bądź metalu. Z uwagi na różne rozwiązania konstrukcyjne obowiązuje następująca zasada: w przypadku obu powierzchni metalowych konieczne jest smarowanie, a gdy tuleja prowadząca wykonana jest z tworzywa sztucznego, to smarowanie jest niedozwolone, bowiem tworzywo jest pokryte cienką warstwą poślizgową.

 

Do smarowania łożyska oporowego i tulei prowadzącej należy używać smarów bez cząsteczek metalicznych. Warto mieć to wszystko na uwadze i stosować się do zaleceń producenta pojazdu. Stosowną informację z pewnością znajdziecie w instrukcji obsługi samochodu.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl