Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Jak spowolnić zużycie koła dwumasowego?

autorstwa , w kategorii Koło zamachowe

Dwumasowe koło zamachowe to prawdopodobnie najsłabszy punkt nowoczesnych aut z silnikiem Diesla. Gdy się zepsuje kierowca staje przed dosyć sporymi wydatkami, których po prostu wymaga naprawa tego podzespołu. Jak odwlec w czasie zużycie koła dwumasowego i czy w ogóle jest to możliwe?

 

Jak spowolnić zużycie koła dwumasowego?Jak spowolnić zużycie koła dwumasowego?Zacznijmy od tego, że awaria dwumasowego koła zamachowego to w pewnym sensie usterka nieunikniona. Dwumasa to przecież element eksploatacyjny samochodu, który po prostu ulega stopniowemu zużyciu. Istnieje na szczęście kilka sposobów na to, by zużycie koła dwumasowego nieco opóźnić.

 

Czy stan techniczny pojazdu ma znaczenie?

 

Prawidłowy stan techniczny samochodu ma niezwykle istotne znaczenie dla eksploatacji dwumasowego koła zamachowego. Nie zapominajmy, że rola dwumasy polega na niwelowaniu drgań silnika i nie trudno się więc domyślić, że im będzie ich mniej, tym lepiej dla koła dwumasowego. Dlatego należy pilnować terminowych przeglądów i interwałów wymian poszczególnych elementów auta – także tych od stanu których zależeć będą wibracje silnika (np. poduszki).

 

Dlaczego tuning to zły pomysł?

 

Niestety, ale tuning z reguły odbija się na trwałości silnika i tym samym, jego osprzętu oraz elementów z nim współpracujących, jak np. właśnie koła dwumasowego. Bardzo prawdopodobne jest, że podniesienie mocy i momentu obrotowego po prostu będzie dla dwumasy zbyt duże i w znaczny sposób skróci jej żywot. Dla dobra koła dwumasowego lepiej będzie więc po prostu nie rozpoczynać tuningu auta.

 

Jak jeździć, by nie zajeździć dwumasy?

 

Technika jazdy ma dla żywotności koła dwumasowego bardzo duże znaczenie. To niemal pewne, że nieprawidłowa jazda może szybciej zużyć, a nawet uszkodzić koło dwumasowe. Zbyt gwałtowne ruszanie, szarpanie samochodem na niskich biegach jest dla dwumasy bardzo niekorzystne. Dlatego warto wyzbyć się tych nawyków.

 

Uwaga: Niezbyt dobre dla dwumasowego koła zamachowego jest także hamowanie silnikiem. Nie szkodzi co prawda na wyższych biegach, ale przy mniejszych zdecydowanie lepiej będzie wrzucić na bieg jałowy.

 

Posiadasz system Start and Stop?

 

Dla posiadaczy aut z systemem Start and Stop nie mamy dobrych wieści. Zbyt częste uruchamianie i wyłączanie silnika, np. podczas jazdy po mieście, w dużym stopniu obciąża koło dwumasowe. Jeżeli poruszasz się autem głównie w korkach i mocno zagęszczonym ruchu miejskim, lepiej dla dwumasy, jeżeli nie będziesz używać tego systemu i go po prostu wyłączysz.

 

Kierowco, jeżeli chcesz maksymalnie przedłużyć żywotność dwumasowego koła zamachowego, postaraj się zastosować do powyższych rad. Będziesz zaskoczony rezultatami i przy okazji odwleczesz w czasie wymianę dwumasy.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci