Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Jak odpowietrzyć sprzęgło?

, w kategorii Sprzęgło

Kłopoty przy zmianie przełożeń oraz nietypowe odgłosy, które będą temu towarzyszyć to oznaka awarii sprzęgła. Taka sytuacja może być spowodowana m.in. powietrzem w hydraulicznym układzie wsyprzęglania.  Co robić w takiej sytuacji?

 

Zanim przejdziemy do pozbycia się tego problemu, wyjaśnijmy co to za zjawisko i co powoduje pojawienie się powietrza w układzie. Z reguły typowa przyczyna zapowietrzenia sprzęgła leży po stronie nieprawidłowo wykonanej naprawy tego podzespołu, a precyzując braku usunięcia powietrza z płynu roboczego.

 

Jak odpowietrzyć sprzęgło?Jak odpowietrzyć sprzęgło?Jakie są objawy zapowietrzenia?

 

Najczęstszy objaw, który wskazuje na konieczność przeprowadzenia zabiegu odpowietrzania, stanowi brak prawidłowego rozłączenia sprzęgła podczas zmiany przełożeń. Do innych, częstych objawów można także zaliczyć m.in. brak powrotu pedału sprzęgła lub jego opóźnienie oraz nietypowe odgłosy podczas zmiany biegów.

 

Czy można lekceważyć objawy?

 

Niezależnie od części samochodowej wszelkie objawy zużycia lub awarii należy traktować z należytą troską. To samo tyczy się sprzęgła oraz jego usterek. Zapowietrzenie sprzęgła to jedna z najczęstszych awarii, która niestety do niczego dobrego nie prowadzi. Jazda w takich warunkach nie dość, że niebezpieczna,  może także narazić kierowcę na dodatkowe koszty naprawy wynikające z jej odwlekania.

 

Jak odpowietrzyć sprzęgło?

 

Podstawowa zasada to zachować bezpieczeństwo. Nie zapominajmy, że płyn w systemie sprzęgłowym to środek trujący. Ponadto pamiętajmy, że lepiej by płyn nie rozlał się na karoserię auta, ponieważ w znaczny sposób może przyczynić się do powstawania korozji. By skutecznie odpowietrzyć sprzęgło, prócz bezpieczeństwa, należy zastosować się do kilku, stosunkowo prostych kroków.

 

Najpierw podnosimy samochód i demontujemy dolną osłonę silnika. Następnie należy ściągnąć gumowe osłony przeciwpyłowe. Do odpowietrznika, który umieszczony jest w zacisku hamulcowym, należy podłączyć przewód i uzupełnić go płynem. Po napełnieniu odpowietrznika zatykamy wężyk i blokujemy wyciek płynu. Wciskamy pedał hamulca i zamykamy odpowietrznik na zacisku. Powtarzamy wszystko aż do momentu kiedy pozbędziemy się pęcherzyków powietrza w zbiorniczku wyrównawczym płynu hamulcowego.

 

Czy warto to robić samemu?

 

Jeżeli znamy się trochę na mechanice samochodowej, nie boimy się ubrudzić dłoni oraz możemy liczyć na pomoc drugiej osoby, to tak. Natomiast jeżeli obawiamy się, czy zabieg odpowietrzania wykonamy poprawnie oraz gdyby miało to nam przysporzyć kłopotów, to zdecydowanie lepiej jest powierzyć tę czynność mechanikowi.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl