Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Gdy sprzęgło zostaje w podłodze - możliwe przyczyny

, w kategorii Sprzęgło

Pedał sprzęgła w samochodzie to jeden z kluczowych elementów, który pozwala na bezproblemowe prowadzenie auta. Niestety zdarza się, że sprzęgło czasami zawodzi. Jednym z częstych problemów sprzęgła jest nieodbijanie pedału sprzęgła. Dlaczego sprzęgło samochodowe nie odbija i zostaje w podłodze?

 

Każde auto, które zostało wyposażone w manualny system skrzyni biegów, wymaga zdecydowanie większej uwagi od kierowcy. Wraz ze starzeniem się samochodu, na skutek eksploatacji pojawia się wiele problemów tzw. chorób sprzęgła. Zapadanie się pedału sprzęgła to jedna z nich – i to stosunkowo częsta przypadłość.

 

Gdy sprzęgło zostaje w podłodze - możliwe przyczynyGdy sprzęgło zostaje w podłodze - możliwe przyczynyJak powinno działać sprzęgło?

 

Sprzęgło zostało zaprojektowane tak, by umożliwić ruszanie samochodem oraz zmianę przełożeń w autach, gdzie zamontowana została manualna skrzynia biegów. Po wciśnięciu i zdjęciu nogi z pedału sprzęgła, powinien on wrócić do pierwotnej pozycji. Nawet lekkie opóźnienie i zbyt długi pobyt pedału sprzęgła w podłodze wskazuje na problem. Niekiedy pedał sprzęgła nie odbija w ogóle i pozostaje w podłodze, czego następstwem jest uniemożliwienie jazdy.

 

Przyczyny nieodbijania sprzęgła

 

Pewne jest to, że jeżeli sprzęgło zalega w podłodze to doszło do awarii lub uszkodzenia któregoś z elementów samochodu. Za zaleganie sprzęgła w podłodze może odpowiadać m.in. pompa sprzęgła, cylinder roboczy, linka sprzęgła i łożysko. Do zapadnięcia się sprzęgła może także dojść na skutek przerwanego połączenia sprzęgła. Każda z tych awarii uniemożliwi dalsze prowadzenie samochodu, dlatego warto jak najszybciej pozbyć się tej usterki.

 

Kontrola pedału sprzęgła

 

By nie doprowadzić do sytuacji w której pedał sprzęgła po prostu zapadnie się w podłogę, należy regularnie kontrolować jego stan. Każda anomalia w jego działaniu, np. zbyt długie odbijanie pedału sprzęgła lub też brak powrotu do pierwotnej pozycji (tylko zatrzymanie się pedału np. w połowie) to wyraźne symptomy, które powinny wymusić na kierowcy zdiagnozowanie problemu i jego jak najszybsze wyeliminowanie.

 

Na koniec ostrzeżenie dla każdego kierowcy, który boryka się z problemem zapadniętego pedału sprzęgła. Nie zaleca się uruchamiać silnika samochodu i napędu, gdy pedał sprzęgła jest wbity w podłogę. Wszelkie próby uruchomienia jednostki napędowej i ruszenia mogą spowodować trwałe uszkodzenie sprzęgła, a nawet całej przekładni.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl