Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Czy warto zmieniać tylko pojedyncze części sprzęgła?

autorstwa , w kategorii Sprzęgło
Wymiana sprzęgła
Wymiana sprzęgła

Sprzęgło samochodowe to dosyć problematyczny element pojazdu. Nie należy do tanich a jego montaż bywa trudny nawet dla doświadczonego mechanika. Zdarza się, że usterka sprzęgła dotyczy jego podzespołów składowych. By usunąć awarię wystarczy wymienić zużyty element. Jednak czy nie lepiej wymienić kompletne sprzęgło?

 

Zasada wymiany pojedynczych części sprzęgła najczęściej polega na wymianie tylko wadliwego elementu. Wydaje się, że to dobry sposób na zaoszczędzenie sporej sumy, ale z czasem okazuje się, że to tylko pozorna oszczędność. Prędzej czy później kierowca będzie musiał bowiem odwiedzić warsztat i wymienić cały zestaw sprzęgła.

 

Jak sprawdzić, czy kompletne sprzęgło nadaje się do wymiany?

 

Test sprzęgła samochodowego jest bardzo prosty. Wystarczy, że postawimy auto na prostej drodze, zaciągniemy ręczny hamulec i wrzucimy trzeci bieg. Jeżeli sprzęgło samochodowe jest sprawne to podczas próby ruszenia samochodem silnik zgaśnie. Natomiast jeśli pojazd ruszy i usłyszymy nietypowe dźwięki to znak, że czas wymienić cały komplet sprzęgła. W takim przypadku wymiana pojedynczego elementu raczej mija się z celem.

 

Co wpływa na szybsze zużycie sprzęgła?

 

By wydłużyć żywot sprzęgła i jego poszczególnych podzespołów trzeba unikać błędnych praktyk podczas jazdy. Odradza się wciskania pedału sprzęgła, gdy nie jest używane lub podczas skręcania i dodawania gazu. Dobrym pomysłem jest także rezygnacja z efektownego ruszania samochodem z piskiem opon. Ponadto należy unikać modyfikacji silnika samochodowego, które nigdy nie będą dla sprzęgła dobre.

 

Prawidłowy styl jazdy samochodem sprawi, że sprzęgło wytrzyma maksymalny przebieg podany przez producenta, bez potrzeby wymiany pojedynczych elementów sprzęgła. Warto więc skupić się podczas jazdy i unikać wspomnianych błędów.

 

Wymiana sprzęgła. Komplet czy pojedyncze elementy?

 

Jeżeli sprzęgło nie działa należycie, trzeba się przygotować do jego wymiany. Zaleca się, by zawsze wymieniać kompletny zestaw sprzęgła. Powód jest prosty. Wymiana pojedynczych elementów często mija się z celem, bo żywotność poszczególnych podzespołów jest zbliżona. Nierzadko okazuje się więc, że za jakiś czas sprzęgło znowu zaczyna działać nieprawidłowo i należy ponownie udać się do warsztatu. Wymiana kompletnego sprzęgła pozwala tego uniknąć.

 

Na koniec wypada zaznaczyć, że po zakończonej wymianie kompletnego zestawu sprzęgła należy dokładnie odpowietrzyć układ sterowania sprzęgłem. Ponadto dobrze jest udać się na jazdę próbną, by sprawdzić, czy układ napędowy działa jak należy.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl