Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Czy warto wymieniać olej w skrzyni biegów?

autorstwa

Samochodowa skrzynia biegów wbrew opinii wielu producentów wymaga okresowej wymiany oleju przekładniowego. Niestety nie każdy kierowca zdaje sobie z tego sprawę, przez co zarówno zmiana biegów podczas jazdy, jak i żywotność skrzyni biegów ulegają z czasem znacznemu pogorszeniu. Dlaczego warto wymieniać olej w skrzyni biegów?

 

By auto służyło kierowcy długo i bezproblemowo trzeba zapewnić mu regularny serwis. W przypadku skrzyń biegów wymiana oleju przekładniowego ma ogromny wpływ na ich trwałość a także łatwość zmiany przełożeń podczas jazdy. Dotyczy to zwłaszcza automatycznych skrzyń biegów, gdzie wymiana oleju to typowa czynność serwisowa.

 

Regularna kontrola. Dlaczego taka ważna?

 

Podstawowa zasada, niezależnie od rodzaju skrzyni biegów, to okresowa kontrola poziomu oleju skrzyni biegów. Najlepiej robić to podczas regularnej wymiany oleju silnikowego, ponieważ w przypadku skrzyń manualnych poziom oleju przekładniowego można sprawdzić dopiero na kanale, po wejściu pod auto. Olej powinien zawsze sięgać korka wlewowego.

 

Masz automat? Wymieniaj olej przekładniowy!

 

Każdy właściciel samochodu z automatem powinien wiedzieć, że olej przekładniowy służy nie tylko do smarowania ale także przekazuje moment obrotowy silnika, czego skutkiem jest cięższa praca niż w przypadku manualnej skrzyni biegów. Ponadto w przypadku automatycznej skrzyni biegów bardzo ważne będą także właściwości oleju – nawet najmniejsze zanieczyszczenia będą prowadzić do zmiany lepkości oleju i tym samym do pierwszych szarpnięć przekładni.

 

Kiedy jeszcze warto wymienić olej w skrzyni biegów?

 

Szarpanie przekładni, gorsza zmiana biegów to typowe objawy nieprawidłowej pracy skrzyni biegów. Za powyższe może odpowiadać zanieczyszczony olej przekładniowy. Dlatego zanim zaczniemy rewolucję i wymienimy przekładnię lub od razu spiszemy auto na straty, upewnijmy się, kiedy ostatnio wymienialiśmy olej w skrzyni biegów. Bardzo prawdopodobne, że miało to miejsce dawno i to właśnie kiepski stan oleju odpowiada za złe działanie przekładni. Wymiana oleju powinna przywrócić pracę skrzyni biegów do normy. 

 

Na koniec ważna uwaga. Uzupełniając olej skrzyni biegów, trzeba mieć na uwadze jakości oraz lepkość oleju przekładniowego, zalecanego przez producenta. Nalanie oleju innej klasy niż wskazana może spowodować m.in. korozję synchronizatorów skrzyni biegów – zwłaszcza w przypadku starszych egzemplarzy. Dozwolone jest natomiast mieszanie olejów różnych marek, jednak i tu zaleca się, by korzystać z ofert znanych i cenionych producentów.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl