Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Co to jest łożysko oporowe?

autorstwa , w kategorii Łożysko oporowe
Łożysko oporowe
Łożysko oporowe

Łożysko oporowe sprzęgła to nieodłączny element układu sprzęgła, który bardzo rzadko jest uznawany za ważny podzespół. Fakt, to prosty element sprzęgła, który zużywa się z reguły dopiero wtedy, gdy sprzęgło, ale jego rola jest niezwykle istotna. Dlatego dobrze jest zapoznać się z tym podzespołem wcześniej, a nie dopiero w przypadku usterki lub wymiany sprzęgła.

 

Zacznijmy od krótkiej charakterystyki. Łożysko oporowe to niezwykle istotny element układu sprzęgła, który umożliwia włączenie i wyłączenie sprzęgła samochodowego. Podzespół ten współdziała z innym, także często nieznanym elementem układu, którym jest tuleja prowadząca. Jej obecność pozwala na precyzyjne umieszczenie łożyska oporowego w docisku sprzęgła i tym samym na jego prawidłowe działanie.

 

Z czego zbudowane jest łożysko oporowe?

 

Łożysko oporowe produkowano najpierw ze stopów metali, które montowano na żeliwnym lub stalowym czopie. Pierwsze łożyska nie należały do konstrukcji stabilnych i notowano w ich przypadku stosunkowo szybkie zużycie. Dopiero lata 30. XX wieku przyniosły znacznie lepsze i bardziej odporne na zużycie łożyska kulowe, które z powodzeniem stosuje się do dnia dzisiejszego. Kolejne lata to wprowadzenie przez producentów kolejnych innowacji – m.in. wykorzystanie do produkcji łożysk tworzyw sztucznych, co pozwoliło dwukrotnie zmniejszyć ich masę.

 

Na czym polega praca łożyska oporowego?

 

Łożysko oporowe pracuje prawidłowo tylko wtedy, gdy sprawna jest tuleja prowadząca. Tuleja posiada wałek sprzęgłowy a jej zewnętrzna powierzchnia uznawana jest za bieżnię, po której przesuwa się korpus łożyska. Prawidłowa praca łożyska oporowego zależy więc w dużej mierze od sprawnej współpracy łożyska i tulei, co z kolei przekłada się na bezawaryjne działanie całego układu sprzęgła.

 

Czy łożysko oporowe może się popsuć?

 

Zdarza się, że niekiedy płynność pracy łożyska oporowego i tulei zostaje zachwiana, co prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania układu sprzęgła. Do najczęstszych usterek należy zaliczyć mechaniczne uszkodzenia powierzchni tulei prowadzącej łożyska oporowego. Dla całego układu groźny będzie także narastający luz, który prowadzi do niewłaściwego dopasowania się łożyska oporowego do sprężyny docisku. Z punktu widzenia eksploatacji samochodu niebezpieczne może okazać się także zwichrowanie miejsca kontaktu sprężyny z łożyskiem oporowym.

 

Kierowco! Pamiętaj, że nieprawidłowa praca łożyska oporowego czyli de facto układu sterowania sprzęgłem prowadzi do ślizgania się tarczy sprzęgłowej, co z biegiem czasu może poskutkować jej spaleniem się. Dlatego kwestii łożyska oporowego nie należy bagatelizować i w razie usterek, trzeba wymienić łożysko i tuleję na nowe.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl