Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Jak założyć tarczę sprzęgła? Którą stroną?

, w kategorii Tarcza sprzęgła

Wymiana zużytych tarcz ciernych w sprzęgłach suchych jest możliwa i często wykonywana przez użytkowników samochodów osobowych. Rozwiązanie to jednak z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych, o czym świadczyć może ilość poświęconych tej operacji wątków na forach motoryzacyjnych.

 

Jak założyć tarczę sprzęgła?Jak założyć tarczę sprzęgła?Jak demontujemy i wymieniamy tarczę sprzęgła?

 

We wszystkich silnikach z tzw. suchym sprzęgłem, a w takie wyposażonych jest zdecydowana większość samochodów osobowych, tarcza sprzęgłowa umieszczona jest w koszu znajdującym się między kołem zamachowym i dociskiem. Chcąc wymienić tarczę sprzęgła, musimy wyjąć silnik bądź skrzynię biegów. Operacja taka nie jest konieczna jedynie w przypadku niektórych typów samochodów wyposażonych w naprawdę duże silniki. W ich przypadku dostęp do sprzęgła możemy uzyskać po zdjęciu specjalnych osłon lub elementów obudowy koła zamachowego.

 

Mając już dostęp do koła zamachowego, odkręcamy kosz sprzęgła razem z dociskiem. Tarcza sprzęgła znajduje się najczęściej w koszu wraz z zaciskiem, choć może być również wewnątrz koła zamachowego. Jej umiejscowienie nie ma żadnego wpływu na trudność przeprowadzenia prawidłowej wymiany. Najważniejsze, o czym należy pamiętać na tym etapie, to staranne oczyszczenie koła zamachowego oraz kosza sprzęgła z wszelkich zabrudzeń pochodzących ze startych okładzin tarczy sprzęgłowej. Zbity i powciskany w zakamarki pył w połączeniu ze ślizgającym się sprzęgłem może oznaczać wyciek oleju z silnika lub ze skrzyni biegów. Teraz jest najlepszy moment, aby wyciek ów zlokalizować i usunąć. Brak wycieku, mimo wszelkich objawów na to wskazujących, może oznaczać, iż tłuste zanieczyszczenia sprzęgła pochodzą od nadmiernego nasmarowania elementów rozrusznika lub wieńca zębatego koła zamachowego.

 

Którą stroną zakładamy tarczę sprzęgła?

 

Przed omyłkową zamianą lub montażem w nieprawidłowej pozycji tarcz w suchych sprzęgłach wielotarczowych chronią wymiary oraz kształt poszczególnych tarcz ciernych. W tym przypadku zwracamy uwagę jednie na dokładne współosiowe ustawienie tarcz oraz koła zamachowego. W sprzęgłach jednotarczowych tarcze cierne połączone są z układem napędowym samochodu wyłącznie przez piastę osadzoną na wale wejściowym skrzyni biegów, to zaś może doprowadzić do niewłaściwego montażu tej części. Błąd ten oznacza wystawanie po złej stronie dłuższego końca piasty z tarczy sprzęgła, co uniemożliwia pełne włączenie lub rozłączenie sprzęgła. W najlepszym razie nasza pomyłka będzie się wiązała z koniecznością ponownego rozebrania i złożenia zespołu napędowego samochodu, w najgorszym oznaczać będzie uszkodzenie niektórych jego części.

 

Dla uniknięcia podobnych problemów, producenci tarcz sprzęgłowych już od jakiegoś czasu umieszczają na nich oznaczenia tekstowe ułatwiające montaż. Na stronie, która powinna przylegać do koła zamachowego znajdują się napisy: Cote volant, FW side lub Schwungradseite. Strona mająca znajdować się od strony skrzyni biegów opisana jest jako: gearbox side, GB side, trans side, T/M side, Getriebeseite, bądź lato cambio.

 

W przypadku braku wymienionych oznaczeń należy podczas rozbiórki odkładać demontowane elementy w porządku dokładnie określającym ich położenie w układzie napędowym. Metoda ta może być również stosowana jako rodzaj dodatkowego zabezpieczenia przed ewentualną pomyłką.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl