Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Jak wyregulować sprzęgło?

, w kategorii Sprzęgło

Regulacja linki sprzęgła nie jest czynnością bardzo skomplikowaną, jednak jak każda ingerencja w układ napędowy naszego auta wymaga cierpliwości i sprytu. Warto pamiętać, że zanim zdecydujemy się na regulację linki sprzęgła, powinniśmy upewnić się, że sprzęgło nie kwalifikuje się do wymiany. Regulację przeprowadzamy wyłącznie w pewnej sytuacji, jakiej dokładnie? Sprawdźmy.

 

Jak wyregulować sprzęgło?Jak wyregulować sprzęgło?Regulację sprzęgła przeprowadza się, gdy pedał sprzęgła „bierze” zbyt wysoko lub gdy sprzęgło się ślizga. Charakterystycznym objawem wskazującym na ślizganie się sprzęgła są rosnące obroty silnika, które przekładają się na niewielkie przyspieszenie podczas dodawania gazu. Sprawdzonym sposobem na określenie stanu sprzęgła w naszym samochodzie jest zatrzymanie się na górce, wciśnięcie gazu i dość energiczne puszczenie pedału sprzęgła. W sytuacji, gdy silnik nie zgaśnie, może to wskazywać na konieczność wymiany zestawu sprzęgła na nowy. Najpierw jednak warto spróbować je wyregulować.

 

Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, czy w Twoim samochodzie sprzęgło jest sterowane hydraulicznie, czy za pomocą linki. Większość aut wyposażonych jest w system samoregulacji sprzęgła, co wyklucza możliwość regulacji ręcznej. Z kolei w przypadku, gdy auto posiada sprzęgło sterowane hydraulicznie, problem powinniśmy rozwiązać uzupełniając poziom płynu w układzie sprzęgłowym.

 

Poniżej przedstawiamy sposób regulacji sprzęgła w aucie wyposażonym w sprzęgło sterowane linką bez samoregulatora. Wcześniej jednak zgaś silnik i poczekaj aż wystygnie.

 

1. Zlokalizuj linkę sprzęgła, która wystaje z obudowy skrzyni biegów. Najczęściej na jej końcu zauważymy gwint, na który nakręcona jest nakrętka, którą reguluje się położenie pedału sprzęgła.
2. Chwyć za linkę i pociągnij ją „do siebie” oraz dokręć nakrętkę w prawo.
3. Wsiądź za kierownicę i wciśnij kilka razy pedał sprzęgła oraz obserwuj, do jakiej pozycji powraca. Należy przyjąć, iż przy prawidłowym wyregulowaniu, pedał sprzęgła wraca do pozycji nieco wyższej niż pozycja pedału hamulca.
4. Czynnością, którą należy wykonać równolegle jest uruchamianie silnika i sprawdzanie, czy pedał nie „bierze” za wysoko. W przypadku bardziej zużytych sprzęgieł możemy na jakiś czas odsunąć wizję zbliżającej się wymiany sprzęgła, poprzez podciągnięcie linki nieco wyżej, dzięki czemu sprzęgło będzie wówczas wyżej „brać”.
5. Pamiętajmy, aby zachować ostrożność podczas regulacji sprzęgła – zbyt mocne dokręcenie nakrętki może spowodować stałe, nieodczuwalne ślizganie się sprzęgła, natomiast zbyt lekkie dokręcenie uniemożliwi nam wrzucenie biegu.

 

Jazda z niewyregulowaną linką sprzęgła powoduje jego szybsze zużycie lub spalenie, a w ekstremalnych przypadkach uszkodzenie skrzyni biegów. Warto przy tym zaznaczyć, że naturalnym objawem zużycia się linek sprzęgłowych jest ich rozciąganie się na skutek długotrwałej pracy oraz temperatury. Kierowco – jeżeli zauważysz, że sprzęgło w Twoim aucie ślizga się lub zbyt wysoko bierze, pamiętaj o sprawdzeniu jego wyregulowania. Nie zapominaj jednak, że sprzęgło jest elementem eksploatacyjnym co oznacza, że z czasem ulega zepsuciu. Często okazuje się zatem, iż problem może zostać rozwiązany jedynie poprzez wymianę zużytych podzespołów sprzęgła na nowe.

 

Powiązane artykuły: 

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl