Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Jak prawidłowo użytkować koło dwumasowe?

, w kategorii Koło zamachowe

Koło dwumasowe to jeden z najdelikatniejszych podzespołów samochodowych. Element, który jeszcze pewien czas temu wydawał się być zarezerwowany wyłącznie dla mocnych jednostek napędowych wysokoprężnych, dziś trafia również do wielu silników benzynowych. Pomimo ogromu pracy którą wykonuje koło dwumasowe, niestety nie jest ono pozbawione wad, na czele z awaryjnością. Znaczący wpływ na trwałość dwumasowego koła zamachowego ma sam kierowca. Co zatem zrobić, aby element ten pracował bezawaryjnie możliwie długo, czyli jak poprawnie korzystać z dwumasy?

 

Aktualnie blisko trzy czwarte produkowanych samochodów jest wyposażonych w dwumasowe koło zamachowe. Wraz z rosnącymi i coraz bardziej restrykcyjnymi normami emisji spalin stosowanie koła dwumasowego staje się niemal nieuniknione. Koło dwumasowe to element tłumiący tzw. drgania skrętne, które powstają w układzie napędowym podczas pracy silnika. W starszych motorach zadanie to należało do tłumika drgań umieszczonego przy tarczy sprzęgła, jednak wzrost przeciążeń i minimalizacja masy po stronie skrzyni biegów wpłynęły na konieczność przeniesienia tłumika drgań skrętnych na koło zamachowe. Dwumasa ma również sporo zalet - eliminuje drgania i zmniejsza moment bezwładności po stronie silnika. Odczuwalną korzyścią jest obniżenie poziomu hałasu i szarpania w zakresie małych prędkości obrotowych oraz zmniejszenie zużycia paliwa o mniej więcej 5%.Koło dwumasowe wymienia się mniej więcej co 150 000 – 200 000 km, w zależności od jego jakości, producenta i sposobu eksploatacji. Zdarza się jednak, że awaria popularnie zwanej dwumasy ma miejsce nawet po przejechaniu zaledwie 60 000 km. Winowajcą jest jednak wówczas głównie kierowca.

 

Jak przedłużyć okres użytkowania koła dwumasowego?

 

Jak prawidłowo użytkować koło dwumasowe?Jak prawidłowo użytkować koło dwumasowe?Nie ma jednego uniwersalnego środka, który całkowicie wyeliminuje ryzyko uszkodzenia koła dwumasowego. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, które wpływają na jego żywotność. Pierwszą rzeczą o której powinniśmy pamiętać to uruchamianie i gaszenie silnika przy wciśniętym pedale sprzęgła. U większości kierowców moment wciśnięcia pedału sprzęgła jest czymś oczywistym i odruchowym, nadal jednak spotykamy się z opiniami o braku przeciwwskazań do niewykorzystywania sprzęgła w tych sytuacjach. Długowieczności dwumasy nie sprzyja ruszanie z drugiego biegu, które niepotrzebnie dławi silnik i przeciąża sprężyny. Z kolei długa jazda z poślizgiem sprzęgła doprowadza do przegrzania zespołu koła dwumasowego, zmiany konsystencji i parametrów zawartego wewnątrz smaru, a w efekcie do uszkodzenia łożysk.

 

Jednym z podstawowych błędów jest również brawura, czyli energiczne, zbyt szybkie ruszanie z piskiem opon, nieprawidłowa zmiana biegów oraz szybkie puszczanie pedału sprzęgła. Dbając o koło dwumasowe powinniśmy unikać również zbyt wysokich obrotów, przeciążania auta np. poprzez nadmierne doładowanie auta lub ciągnięcie dużego ładunku. Nie należy jednak popadać ze skrajności w skrajność, gdyż trwałości koła dwumasowego niestety nie służy również notoryczna jazda na zbyt niskich obrotach, będąca jedną z zasad popularnego ostatnimi czasy ecodrivingu. Specjaliści i producenci przyznają, że częste schodzenie poniżej częstotliwości 1500 obrotów na minutę sprzyja nadmiernemu obciążaniu sprężyn i tłumików kół. Niezwykle istotną rzeczą, która wpływa na pracę całego pojazdu, w tym na koło dwumasowe jest stan silnika. Wszelkie nieprawidłowości jego pracy np. zużycie wtryskiwaczy w dieslu powyżej współczynnika korekcji 1,65 mg/H, wpływają na nieprawidłową lub nierównomierną pracę, powodując wibracje koła dwumasowego przekraczające wyznaczone normy. Dbając o koło dwumasowe przede wszystkim regularnie sprawdzajmy jego stan oraz przestrzegajmy powyższych zaleceń, a nasze auto nie spłata nam figla.

 

Powiązane artykuły: 

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl