Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn do Pt
9:00 - 17:00 w So

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup sprzęgło
wybierz swoje auto
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Docisk sprzęgła

, w kategorii Docisk sprzęgła

Wśród najważniejszych części sprzęgła wyróżniamy tarczę, docisk i łożysko. Wszystkie te części współpracują ze sobą, i pozwalają na sprawne funkcjonowanie sprzęgła. Dzięki temu możliwe jest przekazywanie momentu obrotowego.

Docisk sprzęgłaDocisk sprzęgłaPrzyjrzyjmy się zatem bliżej dociskowi sprzęgła. Podstawowa funkcja tego elementu to stwarzanie adekwatnej siły tarcia w miejscach współpracujących. Mianowicie, gdyby docisk w naszym sprzęgle był za słaby, występowałoby zjawisko tzw. względnego poślizgu, o czym prędko byśmy przekonali się poprzez szybkie zużycie części pary ciernej – np. tarczy dociskowej czy tarczy sprzęgła. Tym samym można powiedzieć, że docisk sprzęgła to taka część, która kontroluje pracę pary ciernej.

Budowa docisku jest dosyć prosta. Składa się on bowiem z pokrywy sprzęgła, która stanowi jego zewnętrzny element. Przytwierdzona jest ona śrubami do koła zamachowego, które jak wszyscy wiemy znajduje się w pobliżu wału korbowego jednostki napędowej. Pokrywa sprzęgła łączy się z tarczą docisku poprzez sprężynę płytkową, dzięki czemu możliwa jest współpraca z tarczą sprzęgłową (wszystko odbywa się za pośrednictwem tarcia).

Warto teraz byłoby napisać, jak dochodzi do rozłączenia tarczy docisku i tarczy sprzęgła. Oczywiście, dzieje się to w momencie wciśnięcia pedału sprzęgła, natomiast proces ten jest regulowany przez łożysko oporowe. To właśnie ono wywołuje nacisk na sprężynę talerzową, co jest umożliwione m.in. przez specyficzną budowę i fakt, że jest ono przesuwne osiowo.

Z kolei przeciwny proces, a mianowicie zwolnienie pedału sprzęgła (i co za tym idzie załączenie pary ciernej) jest również związany z kwestią nacisku sprężyny dociskowej. Włączenie pary ciernej jest tożsame ze zwolnieniem nacisku tejże sprężyny, co powoduje jednoczesne dociśnięcie ciernych podzespołów sprzęgła.

W motoryzacji wykorzystuje się dwa sposoby, dzięki którym możliwe jest sprzężenie pomiędzy pedałem sprzęgła a wysprzęglikiem. O ile schemat jest ten sam, to różnią się one uwarunkowaniem tego procesu – mamy bowiem sprzężenie mechaniczne, przy pomocy dźwigni i cięgien, a także hydrauliczne, wykorzystujące cały system hydrauliczny, regulowany przez pompę.

Nie trudno więc zauważyć, że docisk to integralna część każdego sprzęgła i ma on wielkie znaczenie dla tego podzespołu.

Podziel się:
    
    

Baza wiedzy

Wszystkie poradniki >>

Sprawdź inne produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci

Sprzęgła w Ucando.pl

Sprzęgła w iParts.pl